0533 302 45 11

Volkswagen Özel Bakım Servisi

Volkswagen Özel Bakım Servisi

Araç tamiri, mekanik sistemlerin ve parçaların kaçınılmaz, ancak asla planlanmamış arızalarının değiştirilmesi veya yeniden yapılandırılmasıdır.

Yıllar geçtikçe, bazı araç sahipleri “önleyici bakımın” bir aldatmaca olduğunu ve farkında olmayan müşterilere “yukarı satış” yapmak için sadece hoş bir kelime oyunu olduğunu düşündüklerini ifade ettiler. 

Ancak diğerleri, bu tür bir yaklaşımın sizi gelecekte pahalı onarımlardan kurtardığını iddia eder. 

Peki hangisi doğru?  

Belki , ikisi de! 

Bu konu ülkemizde tamamen volkswagen servisi olarak müşterinin tercih ettiği işletmeye, servis çalışanlarının dürüstlüğüne ve ustalarına bağlıdır.
Vw servisi konusunda gelin bir örneğe hep beraber bakalım.

Önleyici Bakım Örneği

Halihazırda yolda olan birçok araç, daha önce yaygın olarak kullanılan “Port Enjeksiyonu”nun aksine “Doğrudan Enjeksiyon” olarak adlandırılan şeye sahiptir. 

Basit fark, yakıtın yanma odasına nasıl girdiğidir, ancak buradaki mesele bu değil. 

Doğrudan enjeksiyon sistemleri yakıtı daha verimli kullanırken, emme manifoldunda karbon birikmesine de eğilimlidirler. Bu, yolların karbon birikintileri tarafından bloke edilmesi nedeniyle motorun oksijene aç kalması anlamına gelir.
Bu, doğrudan enjeksiyonlu bir araç yaklaşık 65.000 km’ye ulaştığında yaygın bir sorundur.  

Bu sorunla başa çıkmanın iki yolu vardır. 

Birincisi, bakımları göz ardı ederek yanacak olan arıza lambalarından “motor ışığını kontrol et” e kadar beklemektir, kabaca motor çalışmaya başlar ve güç kaybeder. Bu bir onarım noktası sorunu olacaktır ve bir servisin bu sorunu nasıl çözdüğüne bağlı olarak, çözümün maliyeti yüksek olabilir. 

İkinci bir seçenek, her 60.000 km de bir önleyici tedbir olarak dört parçalı bir kimyasal temizlemedir. Bu temizlik, onarımı gereksiz kılacaktır.  

Peki daha iyi hareket nedir? 

Bu motora bağlıdır ve bu nedenle size en uygun maliyetli yaklaşım konusunda tavsiyede bulunmaya yardımcı olacak güvenilir bir onarım servisine ihtiyacınız vardır. 

Daha küçük, 4 silindirli bir motor için, semptomlar ortaya çıkana kadar beklemek ve onarımı gerçekleştirmek genellikle daha uygun maliyetlidir. Enine, motor sekiz silindirli bir motorsa, önleyici kimyasal yaklaşım önemli ölçüde daha uygun maliyetlidir.

Motor Sıvılarına En Uygun Volkswagen Servis Hizmeti

Peki sıvılar? 

Hepimiz yağımızı rutin olarak değiştirmemiz gerektiğini biliyoruz, ancak çoğu zaman araçtaki diğer sıvıları göz ardı ediyor. 

Fren hidroliği, antifriz veya soğutma sıvısı, şanzıman sıvısı ve hidrolik direksiyon sıvılarının değiştirilmesi, hem önleyici hem de planlı (veya kilometreye göre önerilen) olarak kabul edilebilecek hizmetlerdir. 

Tüm sıvılar sonunda bileşimde parçalanır, bu nedenle ne zaman değiştirileceğini veya yıkanacağını bilmek önemlidir.
Bu önerilen servis işlemleri genellikle, ne yazık ki kimsenin okumadığı veya çok sayıda çevrimiçi sitede mevcut olan aracın kullanıcı el kitabında yer alır.

Bu sıvıları önerilen bir kilometre aralığı içinde değiştirerek, daha sonra bu sistemlerde maliyetli onarımlardan kaçınılmasına yardımcı olunur.

İşte düzenli olarak değiştirilmesi gereken bazı yaygın sıvılar: 

  • Fren hidroliği: Her 20.000 ila 30.000 mil veya iki ila üç yılda bir değiştirilir. 
  • Antifriz ve soğutma sıvısı: Her üç yılda bir veya 40.000 mil’de bir veya soğutma sıvısı sistemi parçası değiştirildiğinde yıkanır. 
  • Şanzıman sıvısı ve filtresi: Araçlar ve üreticiler arasında çok fazla farklılık olduğundan, üreticinin tavsiye ettiği zaman çerçevesinde servis yapılır.
  • Servo direksiyon sıvısı: Ayrıca üreticinin tavsiye ettiği zaman çerçevesinde servis yapılır. 

Önleyici, planlı veya gerici bir yaklaşım izlemeniz gerekip gerekmediği, gerçekten aracı ne kadar süre kullanmayı planladığınıza bağlıdır.

Volkswagen aracınıza en iyi özel servis olarak Etap Özel Volkswagen servisi bakar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir